Kuidas Paulus roomlastele kirja kirjutas?

Oled sa kunagi mõelnud sellele, kuidas küll Paulus ca 1960 aastat tagasi oma kirju kirjutas? Ja miks ta kõigele lisaks oma laused ära nummerdas??

Ühel hetkel, lugedes Pauluse kirja roomlastele, tõdesin väga teravalt – teksti näen, sõnu ka tunnen, aga sõnum jõuab küll väga vaevaliselt kohale. Kuid mis oleks, kui lugeda Pauluse kirja roomlastele vähe teisel kujul, kui see meile Piiblis on trükitud? Mitte kui Piibliteksti, mis on liigendatud numbritega ja pealkirjadega, vaid kui ühe inimese kirja, mis on saadetud sõpradele teises riigis. Klõpsa juuresolevale pildile, et avada Pauluse kiri roomlastele sellisel kujul.

Kirja mõistmist aitab muidugi ka see, kui püüda ette kujutada, kes selle kirjutas. Kuidas võis Paulus selle kirja kirjutamisel välja näha? Millega ta kirjutas? Milline oli see ruum, kus ta viibis? Mis asendis ta kirjutas, kas ta istus? Tol ajal ju Lähis-Idas ei olnud meile tuttavaid toole-laudu. Kumma käega ta kirjutas?

Tegelikult on meil päris vähe materjali, mille põhjal vaimusilmas mingit pilti ette saada. Näiteks Martin Lutheri puhul on meil palju lihtsam ette kujutada, milline oli tema ajastu keskkond ja tingimused. Esiteks on Põhja-Saksamaa meile Lähis-Idaga võrreldes päris lähedal, kultuur on sarnane ja loomulikult on meil Tallinna vanalinna näol täiesti käegakatsutav näide tolle aja hoonetest. Teiseks on meil palju visuaalset materjali: alatest vanadest maailidest (või siis fotod vanadest maailidest), lõpetades ERR-is tehtud Reformatsioon 500 sarjaga, kus visuaalne pilt kõikidest Lutheriga seotud paikadest on kodudiivanile kätte toodud. See kõik on fantaasiale suureks abiliseks, et vaimusilmas ette tuua pilt sellest, kuidas Martin Luther kirjutas mingit kirja näiteks Riia piiskopile. Kahjuks meil Pauluse (ja ka teiste apostlite) kohta ei ole sarnast materjali sedavõrd lihtne kätte saada.

Lisaks – tänapäeva inimesena on arvestatav väljakutse ette kujutada seda elu-olu, kus käsitsi kirjutatud ja postiga saadetud kiri ongi sinu ainus võimalus kauge maa taha inimestega suhelda. Püüa ette kujutada oma head tuttavat, kellega sulle meeldib suhelda… ja nüüd mõtle, milline oleks teie läbikäimine, kui üksteiseni reisimine võtaks aega mitu kuud. Ning seejuures ainus teine võimalus suhtlemiseks on saata kiri, mis samuti jõuab kohale alles mõne kuu möödudes.

Sellised mõttekäigud ja küsimused ei muuda sõnumit, mida Paulus tahtis edasi anda. Küll aga aitavad need meil Piiblis olevaid kirjasid lugedes tulla välja sellest niiöelda „Piiblilugemise rütmist”, kus millegipärast kipume teksti lugema nagu luuletust… ja siis ei saa enam üldmõttest aru, sest sorava teksti asemel on meil rõhuasetuste ja pausidega hakitud jutt.